راههاي از بين بردن جوش صورت
فقط در باره جوش صوررت
اين وبلاگ ديگر به روز نميشود. براي مشاوره از ايميل روي وبلاگ استفاده كنيد.ايملمbahar.electronic@gmeil.com

ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱ بهمن ۱۳۹۲ توسط سيد مهدي | نظرات (2)

بيمار عزيز:
هر ضايعه يا زخمي كه بهبود نيابدو تغيير اندازه وشكل يا خونريزي داشته باشد يكي از علائم هشدار دهنده سرطان پوست مي باشد.

علائم سرطان پوست
 رشد غيرطبيعي زخمها و خالهاي پوستي
 زخمهائي كه بهبود نمي يابند و با خونريزي همراه هستند.
 زخمي كه بهبود آن مدت زيادي به طول بينجامد.
 تغيير رنگ خالهاي پوستي

توجه:
• اگر سرطان پوست به موقع تشخيص داده و درمان شود خطر گسترش آن به ساير قسمتها كاهش مي يابد.

آيا مي دانيد؟
• نور خورشيد يكي از علل بوجود آورنده سرطان پوست است ؟

•   براي جلوگيري ازعوارض نامطلوب آن از محافظ  پوست و ضد آفتاب مناسب استفاده كنيد.

براي پيشگيري از سرطان پوست بهتر است:
 قبل از خروج از منزل از ضد آفتاب مناسب استفاده كنيد.
 از لباسهايي كه تمام بدن را از نور خورشيد محافظت مي كند استفاده كنيد.
 از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد بين ساعات 8صبح تا 4 بعد از ظهر بپرهيزيد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۴ فروردين ۱۳۹۲ توسط سيد مهدي | نظرات (0)
   مرور كلي

         گال يك  بيماري پوستي است كه با خارش پوست خود را نشان مي دهد و عامل آن يك جاندار بسيار ريز بوده كه هشت پا دارد و در زير پوست حفرات و نقبهائي را ايجاد كرده و در اين حفرات تخم گذاري مي كند و باعث خارش پوست مي شود. اين جاندار مايت ( Mite ) ناميده مي شود و نام علمي آن Sarcoptes Scabiei  است.

         در اثر خارش شديد كه خصوصاً شبها هنگام خوابيدن به اوج خود مي رسد، فرد شديداً خود را مي خاراند كه همين باعث ايجاد زخمهائي در سطح پوست وي مي شود.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.

         اين بيماري مسري است و از طريق تماسهاي نزديك فيزيكي بسرعت منتقل مي شود و در مكانهائي مثل خانه، خوابگاه، مدرسه، محل نگهداري سالمندان، زندانها ... سريعاً منتشر مي شود و به همين خاطر است كه اكثر پزشكان براي درمان گال، توصيه به درمان تمام اعضاي خانواده مي كنند تا از ريشه كني بيماري مطمئن شوند.       

?                   علائم و نشانه ها

         علائم بيماري شامل:

1.                                         خارش كه خصوصاً شبها شديد مي شود.

2.                برجستگي هاي كوچك و نامنظم در سطح پوست كه ملتهب بوده و گاهي بعلت خارش زياد زخم شده اند .اين ضايعات خصوصاً در محل چينهاي پوست بيشتر ديده مي شوند اين مكانها شامل:

پوست بين انگشتان، فضاي آرنج، اطراف مچ دست، اطراف پستان (زنان)، اطراف ناحيه تناسلي( مردان)، فضاي بين دو كپل ، پوست اطراف زانو، فضاي زير بغل و ... است.

         البته بياد داشته  باشيد كه پوست هر قسمت بدن مي تواند در اين بيماري درگير شود گرچه مكانهائي كه در بالا ذكر شد شايعتر است.

 

 

 

 

?                   مشخصات عامل بيماري

         مايت كه عامل اين بيماري است يك جاندار ريز است كه بدون استفاده از ذره بين قابل ديد نمي باشد. مايت ماده كانالهائي را در زير پوست حفر مي كند و در آنجا تخمگذاري مي كند. تخمهاي مايت در عرض 21 روز تكامل يافته و به يك مايت جديد تبديل مي شوند و از كانال بيرون آمده و در جاهاي ديگر پوست شروع به حفر كانال مي كنند.خارش در بيماري گال ناشي از واكنش حساسيتي بدن انسان نسبت به بدن مايت مي باشد.

         براي انتقال مايت، تماس فيزيكي نزديك وبا شيوع كمتر استفاده از لباس و يا وسائل شخصي فرد آلوده لازم است.

         گرچه سگها، گربه ها و انسانها  همگي به بيماري گال مبتلا مي شوند ولي هر كدام مايت مخصوص به خود را دارند و هرگونه از مايت تمايل دارد كه ميزبان مخصوص خود را آلوده و روي بدن ساير حيوانات براي مدت طولاني نمي تواند به سر ببرد، براي همين انسانها در تماس با حيوانات آلوده ممكن است بطور گذرا دچار يك واكنش پوستي در برخورد با مايتهاي حيواني بشوند ولي اين مايتها نمي توانند بطور كامل روي بدن اسنان به تكامل خود برسند. همچنين مايت مربوط به انسان هم روي بدن حيوانات نمي تواند بيماري كامل ايجاد كند.

?                   چه موقع بايد بدنبال توصيه هاي پزشكي رفت ؟

         نه حمام رفتن نه داروهاي بدون نسخه نمي توانند باعث نابودي مايتها بشوند. اگر علائم گفته شده خصوصاً خارش در شبها بروز كرد و يا با فردي كه دچار بيماري گال بود تماس مستقيم پيدا كرديد با پزشك خود مشورت كنيد. البته هر خارشي و حتي  همراه با ضايعات پوستي گال نيست و بسياري از مسائل ديگر ممكن است با اين مشكلات خود را نشان دهند، براي همين معاينه دقيق براي تشخيص صحيح ضروري است.

?                   تشخيص

         براي تشخيص گال، پزشك علاوه بر معاينه پوست و جستجو براي يافتن حفرات كنده شده توسط مايت،گاهي مجبور است با تراشيدن پوست محل درگيري و مطالعه آن زير ميكرسكوپ به وجود مايت يا تخم آن پي برد، تا تشخيص صحيح ميسر گردد.

?                   عوارض

         خاراندن شديد محلهاي درگير باعث آسيب پوست و ايجاد عفونت ثانوي ميكروبي در محلهاي زخم شده مي شود و عفونت هاي پوستي مثل زرد زخم را ايجاد مي كند. زرد زخم يك عفونت سطحي پوست است كه توسط باكتريهائي مثل استرپتوككها يا استافيلوككها ايجاد مي شود.

?                   درمان

         براي درمان گال بايد اين مايت را از سطح پوست ريشه كن كرد و براي اين كار چندين نوع كرم يا محلول در دسترس مي باشد كه با نسخه پزشك قابل تهيه است كه معمولاً اين داروها را برروي تمام بدن ( از گردن به پائين خصوصاً كشاله ران، ناخنهاي انگشتان دست و پا و پشت گوشها و همچنين برروي صورت ) ماليده مي شود ولي از ورود دارو به دهان يا چشم بايد كاملاً اجتناب شود. اين تركيبات معمولاً  8-6 ساعت روي بدن مانده و سپس شسته
مي شوند.

         نكته اي كه بايد توجه كرد اين است كه حتي پس از كشته شدن مايتها توسط درمان مؤثر آن ، خارش براي چند هفته مي تواند ادامه يابد و اين تداوم خارش نشانه شكست درمان نيست ولي بتدريج اين خارش نيز قطع شده و علائم رفع مي شود.

         بدليل اينكه بيماري گال براحتي منتشر مي شود، معمولاً پزشكان تمام افراد خانواد اعم از علامتدار يا بي علامت را درمان مي كنند، تا اگر كس ديگري نيز دچار بيماري شده است ولي هنوز علائم را نشان نداده، درمان شود.

?                   پيشگيري

         براي جلوگيري از ايجاد عفونت دوباره در فرد، بايد پس از مصرف دارو موارد زير رعايت شود.

1.                پس از مصرف دارو حتماً بايد لباسهاي تميز و ترجيحاً لباسهائي كه نو بوده و تا به حال استفاده نشده پوشيده شوند، تا دوباره فرد به مايت آلوده نشود.

2.                لباسها، ملحفه ها و حوله و وسائلي كه قبل از درمان مورد استفاده بوده است را بايد با شستن در دماي  60 درجه و سپس اتو كشيدن، آنها را از وجود مايت پاك كرد.

3.                اگر وسائلي داريد كه نمي تـوانيد آنها را بشوئيد، آنها را در يك كيسه بدون سوراخ كه تهويه ندارد ريخته و درب كيسه را ببنديد و بمدت 2 هفته، سر بسته نگه داريد، مايتها پس از يك هفته اگر روي بدن انسان نباشند،  كشته مي شوند.

?                   ساير توصيه ها براي مراقبت از فرد

همانطوركه گفتيم متاسفانه عليرغم درمان مؤثر ممكن است خارش براي چند هفته پس از درمان ادامه يابد. براي تسكين خارش مي توان از توصيه هاي زير استفاده كرد.

1.                پوست خود را خنك و مرطوب نگه داريد: خيس كردن پوست در آب خنك و يا استفاده از يك كهنه آغشته به آب خنك باعث كاهش خارش در محل مبتلا به بيماري
مي شود.

2.                 استفاده از محلولهاي تسكين دهنده :مثل لوسيون كالامين كه در التهاب پوستي
مي تواند باعث كاهش خارش گردد.

3.                تجويز آنتي هيستامين :با تجويز پزشك و يا استفاده از فرآورده هاي آنتي هيستامين بدون نسخه مي توان خارش را به حداقل رساند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱ شهريور ۱۳۹۱ توسط سيد مهدي | نظرات (1)
وقتي سن بالا مي‏رود، بدن دچار مشكلات خاص اين دوران مي‏شود كه يكي از اين مشكلات، لكه‌هاي پوستي است كه بر اثر افزايش سن و به دليل به‌هم ريختگي رنگدانه‌هاي پوست ايجاد مي‌شود. اين لكه‌ها به خصوص در پشت دست، صورت و سر مشاهده مي‌شوند. در اينجا، 6 روش براي برطرف كردن لكه‌هاي پيري به شما پيشنهاد مي‌شود.

كرم‌هاي حاوي هيدروكينون

كرم‌هاي حاوي هيدروكينون، عاملي سفيدكننده است؛ بنابراين شما مي‌توانيد از كرم پورسلنام با دوز چهار درصد و پايين‌تر كه به صورت آزاد در داروخانه‌ها فروخته مي‌شود، استفاده كنيد. براي تهيه اين كرم، نيازي به نسخه پزشك نيست.اما اگر لكه‌هاي شما تير‌ه‌‌تر باشد، نياز به پمادي با دوز بالاتر داريد. در اين صورت حتما نياز به تجويز پزشك داريد و در اين موارد استفاده از اين كرم ضروري است. با اين حال در تمامي اين شرايط، قبل از استفاده از پماد حتما بروشور آن را با دقت بخوانيد. لازم به ذكر است كه استفاده از اين كرم‌ها باعث بهبودي خواهد شد. اما توجه داشته باشيد كه روند بهبودي به صورت تدريجي است و مي‌تواند ماه‌ها طول بكشد.

ماليدن آبليمو روي لكه‌ها
پيشنهاد مي‌شود حداقل دو بار در روز، آبليمو روي لكه‌ها بماليد. اسيديته موجود در آبليمو، مي‌تواند به قدر كافي لكه‌ها را ناپديد كند يا باعث روشن شدن لكه‌هاي روي پوست از طريق لايه‌برداري از پوست شود.

استفاده از عسل
استفاده از عسل و ماست نيز براي برطرف كردن لكه‌هاي پوست توصيه مي‌شود. مي‌توانيد از مخلوط عسل و ماست خميري تهيه كنيد و آن را روي سطح مورد نظر بماليد. استفاده از اين مخلوط، به مرور زمان باعث روشن‌تر شدن لكه‌هاي موجود در پوست مي‌شود. براي تهيه اين خمير، يك قاشق قهوه‌خوري ماست و يك قاشق قهوه‌خوري عسل را با هم مخلوط كنيد و روي پوست بماليد. پيشنهاد مي‌شود يك بار در روز اين ماسك را روي لكه‌هاي پوست‌تان بماليد و اجازه دهيد به مدت سي دقيقه روي پوست‌ خود بماند. سپس آن را با آب شست‌وشو دهيد.

بهبود لكه‌ها به وسيله آلوئه‌ورا
اين گياه، حاوي موادي است كه به سرعت به تجديد سلول‌هاي پوستي مي‌پردازد؛ بنابراين با استفاده از آن مي‌توانيد پوست خود را جوان‌تر كنيد. شما مي‌توانيد اين گياه را از داروخانه‌ها تهيه كنيد. همچنين مي‌توانيد از تكه‌هاي فريزشده آلوئه‌ورا نيز استفاده كنيد. براي اين كار يك تكه از آلوئه‌ورا را برش داده و قاشقي زير آن قرار دهيد و آن را فشار دهيد تا مايعي شفاف از آن خارج شود (اين مايع شيره آلوئه‌ورا نيست). سپس يك يا دو بار در روز، اين مايع را روي لكه‌هاي پوست‌تان بماليد.

لايه‌برداري از پوست
استفاده از كشك نيز يكي ديگر از اين روش‌هاي برطرف كردن لكه‌هاي پيري است. اسيد لاكتيك موجود در كشك، باعث لايه‌برداري از پوست مي‌شود. استفاده از كشك تا حدودي باعث بهبود سلول‌هاي آسيب‌ديده‌- در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشيد‌– مي‌شود.

از كرم‌هاي آرايشي استفاده كنيد
شما مي‌توانيد يك نوع كرم پودر مخصوص كه در داروخانه يا فروشگاه‌هاي لوازم آرايشي فروخته مي‌شود، تهيه كنيد. به كمك اين كرم‌پودرها مي‌توانيد لكه‌هاي روي پوست را تا حدودي برطرف كنيد. در حقيقت اين كرم‌ها حاوي روغن‌هايي هستند كه باعث مرطوب شدن پوست‌تان مي‌شود. اما لازم است كه قبل از تهيه اين كرم‌پودرها توجه داشته باشيد تا كرم‌پودري را بخريد كه از نظر رنگ با رنگ پوست‌تان مطابقت داشته باشد. به دليل اينكه اگر كرمي مناسب با رنگ پوست‌تان تهيه كنيد، باعث مي‌شود لكه‌هاي روي پوست بيشتر نمايان شوند.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۱ توسط سيد مهدي | نظرات (9)


چروك دور چشم

خيلي زود است كه يك خانم زير 30 سال نگران چروك دور چشم باشد و يا حس كند اطراف لب‌هايش چروك دارد و درباره راه‌حل آن سئوال كند. اما اگر مي خواهيد اطلاعاتي در اين زمينه كسب كنيد براي شما اين طور شروع مي‌كنم كه:

خانم‌ها از سن 30 سالگي به بعد، به تدريج و به آرامي پوست‌شان نازك و خشك مي‌شود و متوجه چين و چروك در صورت و به خصوص دور چشم‌ها مي‌شوند، به خصوص آنهايي كه بدون استفاده از كرم ضدآفتاب، سال‌هاي طولاني در معرض نور مستقيم خورشيد بوده‌اند.

بنابراين اگر پيش از بروز چروك‌ها تحت نظر پزشك، از كرم‌هاي ضد چروك مخصوص دور چشم، مرطوب‌كننده‌ها و ضد آفتاب مناسب استفاده كنيد، از بروز زودرس چين و چروك‌ها جلوگيري خواهيد كرد.

مصرف اين كرم‌ها براي مراقبت از پوست بايد مداوم و هميشگي باشد و شما مي‌توانيد از پزشك متخصص پوست بخواهيد نوع مناسبي را تجويز كند و مطمئن باشيد كه نه تنها استفاده از آنها عارضه اي ندارد، بلكه سودمند هم خواهد بود.

اما درباره اينكه بعضي از خانم‌هاي جوان علاقه‌مندند از مواد حجم‌دهنده لب‌ها استفاده كنند، بايد تاكيد كنم كه اگر ناهنجاري‌ خاصي در صورتتان نداريد و براي مثال به علت تصادف يا ناهنجاري‌هاي مادرزادي، مشكلي در صورتتان نيست، از اين ايده صرف‌نظر كنيد.

تزريق ژل‌ و آمپول

تزريق ژل‌هاي مخصوص بايد به وسيله پزشكان متخصص و جراحان پلاستيك انجام گيرد، هر چند كه عوارض جانبي اين كار به شرط اينكه به وسيله متخصص انجام بگيرد، نادر است، اما آيا مي‌دانيد اين مواد بايد چندين بار تزريق شوند تا تاثيرگذار باشند.

گاهي سيستم ايمني بدن، اين مواد تزريقي را به عنوان يك جسم خارجي مي‌شناسد و نسبت به آن واكنش نشان مي دهد كه نتيجه آن ايجاد عفونت يا حتي عدم قرينگي در دو طرف بدن است كه مي‌تواند شما را پشيمان و نازيبا كند. خصوصا اگر اين كار به وسيله افراد غيرمتخصص انجام شده باشد.

بنابراين قبل از اقدام به انجام اين گونه كارها، خوب فكر كنيد. گاهي پشيماني سودي ندارد و دير شده است.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ توسط سيد مهدي | نظرات (2)

Cryotube جديد براي ذخيره سازي نمونه ها و موادبيولويكي در دماهاي پايين، ابزار بسيار ايده آلي مي باشد كه مي توان از آن به عنوان بانك سلولي، بيوبانك و ذخيره سازي تركيبي استفاده نمود. اين كرايوبانك جديد مي تواند

نگهداري مطمئن نمونه ها

براي ذخيره سلول ها، پروتئين و حتي DNA به كار رود و حتي به مصرف كننده اين امكان را مي دهد كه نمونه را به صورت دستي درمقياس بسيار كوچك ذخيره سازد. 
▪ برخي ازمزايا و خصوصيات اين تيوپ عبارت است از :
تيوپ داراي دو دي كد منحصر به فرد است كه مي تواند نمونه را به خوبي رديابي كن.
با فشار اندكي وي كلاهك تيوپ، نمونه به صورت جزئي از آن خارج مي شود. 
ضمانت آن به اندازه اي است كه مي توان از آن براي ذخيره نمونه ها در فريزر استفاده كرد. 
● نمونه برداري و ايجاد الگو براي اندازه گيري ميزان پروتئين گندم وجو 
فنآوري NIR استراليا الگوي مصوبي براي آناليزور Cropscan ۲۰۰۰ NIR تهيه كرده است. اين الگو داراي استاندارد بين المللي براي تست تجهيزات است. تجزيه گر Cropscan ۲۰۰۰ ۲۰۰۰ NIR ميزان پروتئين و حتي رطوبت انواع غلات شامل گندم، جو و ذرت و ... را اندازه گيري مي كند. الگوي مصوب MMI تضمين مي كند كه Cropscan ۲۰۰۰B ابزار بسيار ايده آل و مناسبي براي اندازه گيري پروتئين گندم و جو مخصوصاً براي تجارت آنها است.
اين الگو بايد داراي اين قابليت باشد كه ميزان پروتئين گندم را تا حد امكان با كمترين ميزان خطا (چيزي حدود ۴/۰%) و ميزان پروتئين گندم را با خطاي كمتر از ۵/۰% اندازه گيري كند.
▪ شرايط اندازه گيري و انجام اين تست عباست است از: 
دماي دستگاه بايد بين ۱۰ تا ۴۰ درجه سانتي گراد باشد.
دستگاه بايد به مدت دو روز در معرض رطوبت RH ۸۵ قرار گرفته باشد. 
ولتاژ دستگاه بين ۱۵% تا ۱۰%+ بين ولتاژ اصلي دستگاه مي تواند متغير باشد.
وجود ميدان هاي مغناطسي الزامي است. 
تخليه و دشارژ به صورت الكترواستاتيك صورت مي گيرد.
الگوي NMI M۱۵ ۱ نخستين بخش اين پروسه است. دستگاه بايد از نظر دقت توسط تست NMIV۱۰ مورد ارزيابي و آزمايش قرار بگيرد كه تمام اين تست ها و آزمايش ها توسط شركت سازنده آن انجام مي گيرد. ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۱ دى ۱۳۹۰ توسط سيد مهدي | نظرات (0)
كرم چاي سبز
كرم روشن كننده
خواص چاي سبز براي لاغري
خواص چاي سفيد
كرم چاي سبز
خواص چاي سفيد
شفاف و سفيد شدن پوست صورت
كرم روشن كننده پوست
كرم سفيد كننده پوست
بهترين كرم سفيد كننده پوست
بهترين كرم روشن كننده پوست صورت
خواص چاي سبز
چگونه پوست سفيد وبدون لك داشته باشيم
چگونه پوست سفيد و بدون لك داشته باشيم

Green Teaمحصول ايتاليا - اين ست شامل يك لوسيون لايه بردار ملايم پوست و يك كرم پودر سفيد كننده است كه هر دو سرشار از عصاره چاي سبز و نيز غني از تركيبات كاملا گياهي و طبيعي روشن كننده پوست..
اين ژل تنها مواد لايه بردار بدون اسيد و شن ميباشد كه كار آن فقط برداشت سلولهاي مرده پوست شما و تميز كردن منافذ پوست ( توجه داشته باشيد منافذ را باز نمي كند) جهت اكسيژن رساني و تهويه مي باشد و كاري به خود پوست اصلي ندارد ! ! ! چربي اضافه پوست كه در مواردي باعث به وجود آمدنجوشها در قسمتهاي گونه ها و پيشاني ميباشد را از بين ميبرد ! وهمچنين باعث ليفتينگ و فرم دهي به پوست ميباشد و پوست صورت شما را صاف و تميز ولطيف ميكند: .حال نوبت كرم مخصوص است كه از راه منافذ پوست كه تميز و پاك شده اند وارد پوست شده وسلولهاي ملانين غير طبيعي ، كه بر اثر عوامل ذكر شده تغيير يافته اند را ميشكند و 14 روز 3 تا 4 درجه پوست شما را زيبا ، روشن ، شفاف و سفيد ميكند . در ضمن بواسطه رطوبت فوق العاده و ويتامينهاي موجود در آن تيرگي و چين و چروك دور چشم و مناطق ديگر صورت به مرور كمتر و از بين ميبرد . جالب اينكه اين كرم آنتي باكتريال نيز ميباشد و از نفوذ عوامل مضر به پوست جلوگيري كرده و ميتوان از آن بعنوان يك كرم روزانه نيز استفاده كرده و ديگر نيازي به هيچ كرم پودر يا پنكيك نخواهيد داشت ! يك پك فوق العاده براي همه ، حتي اروپا ، ساخت كشور ايتاليا آقايان ! بر گرفته از عصاره چاي سبز داراي 2 تاييديه ISO 9001 - ISO 2000كرم روشن كننده پوست و ضد پيري چاي سبز
پوست همه ما روزانه در معرض تابش خورشيد ( بخصوص جنوبي هاي عزيز) ، آلودگي هوا و گرد و غبار قرار ميگيرد كه مجموع اين عوارض به مرور زمان از راه منافذ پوست وارد پوست شده و سلولهايملانين كه رنگدانه هاي پوست ميباشد را تغيير داده و رنگ آنها را كدر، تيره و خسته نشان ميدهد ! و پوست را نيز به همين حالت در مي آورد ! حال اين كرم چه عملكردي دارد ؟
چربي اضافه پوست كه در مواردي باعث به وجود آمدن جوش ها در قسمتهاي گونه ها و پيشاني ميباشد را از بين ميبرد ! وهمچنين باعث ليفتينگ و فرم دهي به پوست ميباشد و پوست صورت شما را صاف و تميز ولطيف ميكند . كرم از راه منافذ پوست كه تميز و پاك شده اند وارد پوست شده و سلولهايملانين غير طبيعي ، كه بر اثر عوامل ذكر شده تغيير يافته اند را ميشكند و ظرف 14 روز 3 تا 4 درجه پوست شما را زيبا ، روشن ، شفاف و سفيد ميكند . در ضمن بواسطه رطوبت فوق العاده و ويتامينهاي موجود در آن تيرگي و چين و چروك دور چشم و مناطق به مرور كمتر و از بين ميبرد . جالب اينكه اين كرم آنتي باكتريال نيز ميباشد و از نفوذ عوامل مضر به پوست جلوگيري كرده و ميتوان از آن بعنوان يك كرم روزانه نيز استفاده كرده و ديگر نيازي به هيچ كرم پودر يا پنكيك نخواهيد داشت ! يك پك فوق العاده براي همه ، حتي آقايان ! بر گرفته از عصاره چاي سبز داراي 2 تاييديه استاندارد ISO 9001 - ISO 2000 اروپا ، ساخت كشور ايتاليا . . . با زيبايي كه اين پك كرم به شما ميدهد اعتماد به نفستان چند برابر شده و از حضور در جمع به خود ميباليد . . .در ضمن حتما در طول روز از ضد آفتاب مناسب استفاده كنيد .. ما ضد آفتاب vc كه مطعلق به همين شركت ميباشد و كيفيت فوق العاده اي دارد به شما پيشنهاد ميدهيم.... دوستان گرامي خواهشمنيدم پك را با محصولات مشابه اشتباه نگيريد.

كرم - جوش- چين- چروك- سياهي -كبودي- نرم- گودي- خاويار- ضد پيري-داشتي-زيبايي- مرطوب- سفيدكننده -چاي - مرطوب كننده - ارايشي - زيبايي -جواني - جوش - پوست - سبزه -تيره - پوستهاي-جوش - شفاف -چروك - چشم - روشن
كرم - سفيدكننده -چاي - مرطوب كننده - ارايشي - زيبايي -جواني - جوش - پوست - سبزه -تيره - پوستهاي-جوش - شفاف -چروك - چشم - روشن

ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۷ مرداد ۱۳۹۰ توسط سيد مهدي | نظرات (2)

پيگيري يك رژيم صحيح غذايي و انجام حركات ورزشي بهترين و اصلي‌ترين روش براي كاهش وزن است.

۱٫ واكسن چاقي
طبق مقاله‌اي كه اخيرا در مجله بين‌المللي Obesity منتشر شده است نوعي از ويروس مي‌تواند عامل ابتلا به چاقي باشد. محققان پس از انجام تحقيقاتي روي مرغ‌ها متوجه شدند اين ويروس مي‌تواند مكانيسم جذب و هضم موادغذايي را در بدن تغيير دهد و سبب ذخيره مقادير فراوان چربي شود. واكسن چاقي راه موثري براي درمان اين‌گونه چاقي‌ها مي‌تواند باشد.

۲٫ برچسب رايحه درماني
به گفته محققان انگليسي استفاده از برچسب‌هاي پوستي معطر وانيلي مي‌تواند با كاهش ميل فرد به شيريني سبب كاهش وزن شود. محققان پس از زير نظر گرفتن ۲۰۰ داوطلب چاق و استفاده از اين برچسب‌ها متوجه شدند وانيل سبب كاهش تمايل فرد به مصرف شيريني‌جات و كاهش وزن مي‌شود.

۳٫ درمان‌هاي ژنتيكي
بررسي‌هاي پژوهشگران انگليسي نشان داده است برخي از انواع چاقي‌ها به دليل نقص و كمبود لپتين است. به طور معمول سلول‌هاي چربي از هورمون لپتين استفاده مي‌كنند تا به مغز نشان دهند به اندازه كافي ذخيره چربي در بدن وجود دارد. در برخي افراد اين هورمون خيلي كم توليد مي‌شود در نتيجه فرد هميشه احساس گرسنگي مي‌كند. محققان مي‌گويند تزريق اين هورمون به بدن افرادي كه آن را توليد نمي‌كنند سبب كاهش وزنشان مي‌شود.

۴٫ قرص‌هاي كنترل‌كننده اشتها
محققان حين توليد يك تركيب ضدسرطان تجربي به نام C15 به طور تصادفي موفق به متوقف كردن آنزيمي شدند كه موادغذايي را به چربي تبديل مي‌كند. C15 همچنين قادر به متوقف كردن نوروپپتيد y يا همان تركيب شيمايي است كه محرك اشتها در مغز است. در آزمايشاتي كه روي موش‌ها انجام شده است تزريق C15 به موش‌ها سبب كاهش وزنشان مي‌شود.سلامتيرانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۸ تير ۱۳۹۰ توسط سيد مهدي | نظرات (0)
شيوه صحيح قرار گرفتن بدن يا به عبارتي صاف ايستادن، مسئله مهمي‌ است كه روز به روز بيشتر به دست فراموشي سپرده مي‌شود. روزهايي كه سركار و در مدرسه مي‌گذارنيم پر از عادات و تكاليفي است كه به شكلي كاملا دور از فاكتورهاي انساني –ارگونومي‌- انجام مي‌گيرند.
چند مثال آشناي اين موارد: كار با كامپيوتر، كيفهاي رو دوشي يا كوله پشتي بسيار سنگين و قرار دادن گوشي تلفن بين گردن و شانه است.
پشت ما، بهاي تمام اين رفتارهاي نادرست را مي‌پردازد. بنابر نتايج يك تحقيق در دانشگاه دوك (Duke University)، درد پشت در آمريكا سالانه هزينه اي معادل ?? مي‌ليارد دلار دربر دارد.
گذشته از پشت درد، وضعيت نادرست بدن مي‌تواند مشكلات ديگري از جمله تحليل مفاصل و آرتروز فرسايشي را نيز ايجاد كند. به گفته شرلي سارمن (Shirley Sahrmann) استاد ورزش درماني در دانشكده طب دانشگاه واشينگتن: ” قرار گرفتن نادرست، ماهيچه ها و مفاصل را به شدت تحت فشار قرار داده و زمي‌نه را براي پشت درد و آرتروز فراهم مي‌كند.”
به اين ترتيب كه مثلا قرار گرفتن در فضاي كاري كه نادرست چيده شده باشد، موجب مي‌شود كه شخص بالاتنه خود را به جلو خم كرده، فشاري مضاعف بر ستون مهره ها وارد كند و همي‌ن موجب تاب برداشتن تدريجي ستون مهره ها شود. سپس عضلات خود را با اين حالت قرارگيري جديد وفق مي‌دهند. به تدريج ماهيچه هاي سينه كوتاه شده، عضلات شكمي‌ ضعيف مي‌شوند و از طرف ديگر عضلات پشت بلند و بيش از حد كشيده مي‌شوند.
اين طرز قرارگيري بدن مي‌تواند غضروف مي‌ان مهره ها را فشرده و از بين ببرد. در طول زمان، اين حالت مي‌تواند به آرتروز فرسايشي منجر شود. به طور خلاصه، “بدن ما براي نشستن در تمام روز ساخته نشده است”.
براي مبارزه با اين خمي‌دگي رايج، صاف نگهداشتن پشت بهترين و ساده ترين راه به نظر مي‌رسد. اما بنا به گفته جان كرايستمن (John Christman)، صاف ايستادن كافي نيست. شما بايد عضلات خود را در مقابل خمي‌دگي ورزيده كنيد و آنها را در جهت عكس آن كشش دهيد. كرايستمن كه داراي فوق تخصص بيوفيزيولوژي است، براي دستيابي به بدني متعادل و “رعنا” يك برنامه ورزشي براي كشش و تقويت عضلات به وجود آورده است.
او مي‌گويد:” طرز قرار گرفتن صحيح اين نيست كه ستون مهره ها را در اثر صافي بيش از حد پشت از بين ببريم. اصل مطلب قوي كردن عضلات است و همي‌ن، مشكل را حل مي‌كند.”
كرايستمن و همكارش بون (Bohne) براي مبارزه با خمي‌دگي چند توصيه دارند. ابتدا با پاسخ به پرسشهاي زير ببينيد كه طرز قرار گرفتن بدن شما چگونه است:
آيا در پايان يك روز كاري، گردن و شانه هايتان خسته تر از بقيه بدنتان هستند؟ آيا عضلات شانه شما به طور مشخصي بيش از باقي بدنتان ورزيده است؟ آيا عضلات شانه و كتف شما محكم هستند؟ آيا ماساژ گردن و شانه آسايش بسياري برايتان به همراه دارد؟
اگر پاسخ شما به هر يك از اين پرسشها مثبت باشد، بايد طرز قرار گيري بدنتان اصلاح شود.
چگونه فرم قرارگيري بدن را بهبود بخشيم؟
• عضلات شكم خود را در قسمت ناف كمي‌ منقبض كنيد، اين انقباض را به سمت پشت بكشيد و به عبارتي “شكم خود را تو دهيد” . اين كار ماهيچه هاي شكمي‌ را محكم كرده و قفسه سينه را تقويت مي‌كند.
• عضلات سينه را كشش دهيد. رو به ديوار بايستيد، يك دست خود را به سمت خارج بدن و چسبيده به ديوار-با زاويه ?? درجه نسبت به بدن- قرار دهيد و در حالي كه دستتان بر روي ديوار قرار دارد، بالاتنه را به سمت بيرون و در جهت مخالف دست، بچرخانيد تا كشش را در سينه خود حس كنيد. مدتي به اين حالت بمانيد، سپس جهت كشش را تغيير دهيد.
• عضلات پشت ران را كشش دهيد. نشستن اين ماهيچه ها را كوتاه كرده و قسمت پايين پشت و عضلات شكم را تحت فشار قرار مي‌دهد. • عضلات پشت را تقويت كنيد. بازوهاي خود را در مقابلتان نگهداريد و دستتان را به آرامي‌ مشت كنيد.بازوها را به طور همزمان از آرنج خم كرده و سرشانه را لمس كنيد.
گاهي نكات كوچك از اهمي‌ت بسياري برخوردارند. اما عده بسياري از اين نكات ريز ارگونومي‌ بي خبرند.
• همواره مراقب فرم قرارگيري بدنتان باشيد. هرچه بيشتر با فرم صحيح بدن آشنا باشيد، قرار گرفتن در آن برايتان ساده تر خواهد بود.
• هرگز كيفي كه روي يك شانه قرار مي‌ گيرد را پر و سنگين نكنيد. در صورت امكان يك كوله پشتي دو بند تهيه كنيد، هر دو بند آن را بر شانه بياندازيد و آنرا سنگين نكنيد.
• از پوشيدن مداوم كفش پاشنه بلند خودداري كنيد.
• بر روي تشك سفت بخوابيد و هنگام خواب به پهلو يا پشت قرار بگيريد.
• يك صندلي ارگونومي‌ك تهيه كنيد.
• گوشي تلفن را بين شانه و گردن نگه نداريد.
• صفحه مانيتور كامپيوتر بايد در زاويه ?? درجه قرار بگيرد.
• هر يك يا دو ساعت از پشت مي‌ز بلند شده و در اتاق حركت كنيد.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵ تير ۱۳۹۰ توسط سيد مهدي | نظرات (0)
مقدمه جوش چيست؟

جوش يا آكنه، طيف متنوعي از ضايعات پوستي است كه به صورت لكه‌هاي قرمزرنگ يا دانه‌هاي پُررنگ در پوست و يا دانه‌هاي زير پوست شديدتر و همراه با ضايعات چركي در تنه و اندام‌ها و صورت مشاهده مي‌شود.

*عوامل ايجاد كننده جوش كدامند؟

 ۱- چربي سطح پوست: پوست‌هاي چرب يكي از عوامل ايجاد آكنه يا جوش صورت مي‌باشند.
۲- گروهي از ميكروب‌هايي كه روي پوست زندگي مي‌كنند.

۳- التهابات ايجاد شده روي پوست (در بعضي مواقع)

۴- انسداد مجاري غددي زيرپوستي

*عوامل مؤثر يا مستعد كننده ايجاد آكنه كدامند؟

مهم‌ترين عامل، عوامل زمينه‌اي هستند و در كنار آن‌ها ي***ري عوامل ديگر وجود دارد مانند:

- افزايش چربي زير سطح پوست

- استفاده از كرم‌هاي آرايشي كه چربي زيادي دارند

- كار كردن در محيط‌هايي كه هواي آن محيط زياد گرم مي‌باشد؛ مانند افرادي كه بيشتر در آشپزخانه‌ها و محيط‌هاي گرم داخل كارخانه كار مي‌كنند

- مصرف بعضي از داروهاي قلبي

- استفاده از داروهاي كورتوني كه به صورت نادرست تجويز شود

- استفاده از استروئيدهاي آنابوليزان (داروهاي افزايش دهنده حجم عضلات) در آقايان ورزشكاران

*آكنه معمولاً در چه سني ديده مي‌شود و آيا ژنتيك در آن مؤثر است؟

معمولاً اين جوش‌ها در حوالي سن بلوغ و ميانسالي ديده مي‌شوند. ممكن است ي***ري از آن‌ها خود به خود بهبود يابند و نياز به درمان خاصي نداشته باشند. عوامل ژنتيكي به تنهايي علت مؤثري در ايجاد آكنه نمي‌باشند، ولي عوامل مختلف به نوعي زمينه ساز ايجاد عامل ژنتيك مي‌تواند باشد.

در ايجاد آكنه ۳ عامل سلولهاي مرده پوست، غدد چربي و باكتريهاي سطح پوست نقش كليدي خواهند داشت:

654768674324.jpg
۱- افزايش ترشح غدد چربي:

در دوران بلوغ ترشح هورمون تستوسترون(TESTOSTRONE) يا همان هورمون مردانه افزايش مي يابد. تستوسترون هم در بدن مردان و هم در بدن زنان موجود ميباشد اما ميزان آن در بدن مردان ۴ برابر زنان ميباشد. هنگامي كه ترشح تستوسترون افزايش مي يابد، تستوسترون توسط پوست بهدي هيدروتستوسترون مبدل گشته و سبب تحريك غدد چربي ميگردند. بنابراين حجم و ميزان ترشح غدد چربي افزايش مي يابد.
۲- عدم ريزش طبيعي سلولهاي مرده سطح پوست:

 برخي اوقات ريزش سلولهاي مرده پوست از حال طبيعي خارج ميگردد. ريزش نامناسب سبب ميگردد كه سلولهاي مرده پوست به يكديگر چسبيده و بروي هم انباشته گردند.
۳- افزايش سرعت تكثير سلولهاي پوست:

برخي اوقات سرعت تكثير سلولهاي پوست از حالت طبيعي خارج گشته و با سرعت بيشتري تكثير مي يابند (۵ برابر حالت طبيعي). همين امر سبب ميگردد تا سلولهاي پوستي بموقع ريزش نيابند.
۴-هنگامي كه سلولهاي مرده پوست بموقع نميريزند و يا سرعت تكثيرشان افزايش مي يابد، سبب انسداد روزنه هاي فوليكول ميگردند. بنابراين ترشحات مترشحه از غدد چربي نميتوانند مانند قبل بسهولت از كانال فوليكول جريان يافته و به سطح پوست بريزند. از طرفي هنگامي كه ترشحات غدد چربي از ميزان طبيعي خود افزايش مي يابد دو عامل فوق دست بدست هم داده و سبب احتباس و تجمع مواد چرب(SEBUM) در پشت محل انسداد ميگردند. تجمع ترشحات  چربي به همراه سلولهاي مرده پوست به زير روزنه هاي مسدود يك محيط ايده آل براي رشد و تكثير باكتريهاي بي هوازي پوست فراهم مي آورند. بنابراين جوش هاي موسوم به آكنه تجمع باكتريها، سلولهاي مرده پوست و چربي ميباشند. هرگاه محتويات جمع شده در اين كانالهاي مسدود به داخل پوست اطراف نفوذ كند يك واكنش التهابي روي ميدهد. تجزيه سبوم به اسيدهاي چرب و ترشح آنزيم توسط باكتريها نيزمسبب التهاب ميباشند. التهاب جوشها به علت هجوم گلبولهاي سفيد به سمت جوشها ميباشد كه براي از ميان بردن عامل متجاوز و از ميان بردن آنها صورت ميپذيرد.
نكته: همانطور كه هورمون تستوسترون ايجاد آكنه ميكند، استروژن يا همان هورمون زنانه در خشك كردن و كاهش ترشحات غدد چربي موثر بوده و ميتواند سبب درمان آكنه گردد.
در كدام نواحي بدن بيشتر آكنه ديده ميگردد؟
هر كجا كه مو وجود داشته باشد جوش هم ممكن است ايجاد گردد. اما در برخي نواحي بدن كه غدد چربي تراكم بيشتري داشته و ميزان ترشح چربي بيشتر ميباشد آكنه نيز بيشتر مشاهده ميگردد اين نواحي شامل: صورت، قفسه سينه، پشت، شانه ها و بخش فوقاني بازوها ميباشند.
نكته: يكي ديگر از عواملي كه ميتواند در ايجاد آكنه موثر باشد خود مو ميباشد. موهاي ضخيم و بزرگ مجراي عبور چربي را باز نگاه ميدارند اما موهاي ريز و ضعيف فاقد چنين خاصيتي ميباشند.
 
آكنه چيست؟

ضايعاتي كه در اثر بسته شدن مجاري غدد چربي در صورت، گردن، پشت، شانه ها و سينه بوجود مي آيند جوش يا به اصطلاح آكنه مي گويند. اين ضايعات بصورت جوش هاي سر سياه، سر سفيد، جوش چركي، كيست و ندول مي توانند بروز كنند. آكنه در اكثر نوجوانان ديده ميشود و مي تواند تا پايان جواني و حتي بالاي سي سال هم ديده شود. جوش معمولاْ بعد از چند سال بهبود مي يابد ولي نميتوان آن را به حال خود گذاشت چون با بهبود بعضي از جوشها، جوشگاه بوجود آمده تا پايان عمر باقي مي ماند و از نظر زيبائي مشكل ساز هستند. گرچه اين جوشگاه ها قابل ترميم هستند ولي مانند پوست صدمه نديده نمي شوند. در بعضي مواقع جوشگاه ها از نظر روحي فرد را آزار مي دهند. بنابراين عاقلانه اين است كه جوش را درمان نمود تا جوشگاه را؛ چون درمان راحت تر و سريعتر است و نتيجه كار هم رضايت بخش تر است.

5635748634.jpg

چگونگي بوجود آمدن جوش:

غدد سباسه يا چربي از بدو در هر دو جنس وجود دارد. در اوايل دوران بلوغ با ترشح هورمون مردانه يا آندروژن اين غدد شروع به بزرگ شدن و فعاليت خود كه توليد و ترشح چربي است، را آغاز مي كنند. غدد چربي در تمام سطوح پوستي بجز در كف پا و دست وجود دارد ولي بيشترين تراكم آنها در صورت، سينه، پشت و شانه ها است. غدد چربي ترشحات خود را بوسيله مجاري چربي كه در ارتباط با فوليكول مو است، به سطح پوست تخليه مي كند. افزايش ترشح چربي باعث صدمه به مجاري غدد ميگردد و سلول هاي جدار اين مجاري آسيب ديده و كنده مي شوند و اين سلول هاي صدمه ديده بهم پيوسته و توليد پلاك يا لخته مي كنند و مي توانند مجاري را مسدود نمايند. از طرفي در بعضي افراد پوسته ريزي پوست بعلت بعضي نقص ها در آنزيم هاي لازمه براي پوسته ريزي طبيعي، بطور كامل انجام نمي گيرد و پوسته هاي روي هم انباشته شده در منافذ مجاري چربي باعث بسته شدن اين مجاري مي شوند. با بسته شدن اين مجاري به هر وسيله، چربي در مجاري انباشته شده و باكتري هاي موجود در اين مجاري رشد زيادي كرده و اين چربي ها را تخمير ميكنند و مواد شيميائي توليد شده در اثر تخمير و ترشح بعضي فاكتورها از باكتري هاي موجود و همچنين انباشتگي چربي در مجاري باعث صدمه بيشتر به ديواره مجاري شده و آن را  بطور كامل از بين مي برند. با ورود چربي، سلول  هاي مرده ديواره، باكتري ها و مواد تخميري و آنزيمي به داخل پوست فرآيند التهاب فعال شده و سبب قرمزي و چركي شدن جوش ميگردد.

عوامل ايجاد كننده و تشديد كننده جوش

بهداشت فردي: گر چه آلودگي و كثيف بودن صورت و بدن علت ايجاد جوش نيستند ولي در تشديد جوش كمك مي كنند. شستن صورت روزي دوبار با صابون و يا شامپو در بهبودي جوش كمك مي كند. با آب گرم نبايد صورت را شست، چون گرما ترشح چربي را افزايش مي دهد و همچنين آب سرد نيز مي تواند منافذ مجاري را خشك تر كنند و به بسته شدن اين منافذ كمك نمايد. پس بهتر است با آب ولرم صورت را شست.

رژيم غذائي:

معمولاْ غذا باعث ايجاد جوش نميشود. گرچه غذاهاي چرب و شيرين در بعضي افراد جوشها را بدتر مي كنند ولي اين عمومي نيست و بقيه افراد نياز به رژيم غذائي ندارند. ترشح زيادي انسولين در خون و رسيدن آن به پوست در برخي افراد باعث ايجاد جوش مي شود. با خوردن غذاهاي شيرين و چرب ترشح انسولين افزايش مي يابد. پس فقط افرادي كه با خوردن چربي و شيريني دچار جوش مي شوند نياز است كه از خوردن اين غذاها پرهيز كنند. البته بايد توجه داشت كه عوامل ديگري نيز در ايجاد و تشديد جوش سهيم هستند. پس بايد موقعي قضاوت كرد كه اين غذاها باعث تشديد جوش مي شوند كه با هر بار مصرف آنها جوش بدتر شود. از جمله غذا و خوراكيهايي كه باعث اين علت ميشوند شامل: غذاهاي چرب، تنقلات، خرما، كشمش، محصولات دريايي ( ماهي و ميگو )، بعضي از ميوه جات ( موز ، كيوي ، خرمالو ) و غيـره. بهـترين راهكار پرهيز از مواد غذايي و خوراكيهايي است كه فرد اظهار ميكند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر ميشود.

نور خورشيد:

گرماي حاصل از نور خورشيد باعث تحريك ترشح چربي و از طرفي باعث خشك شدن منافذ مي شود. پس بهتر است از قرار گرفتن در تابش مستقيم آفتاب اجتناب كرد.

فراورده هاي آرايشي:

افرادي كه پوست چرب و داراي جوش هستند بايد از كرم پودر و مرطوب كننده و حتي ضد آفتاب هايي استفاده كنند كه فاقد چربي باشد. اين محصولات بايد غير آكنه زا و غير كومدون زا باشند. موااد آرايشي را بايد روزي دوبار از صورت خود با آب و يا شير پاكن هاي فاقد چربي و سازگار با پوست چرب پاك كنيد. كرم پودرهاي رنگي فاقد چربي مي توانند قرمزي پوست شما را از نظر مخفي كنند. در صورت لزوم از ماركي استفاده شود كه باعث التهاب پوستي نگردد (شما به آن حساسيت نداشته باشيد كه با تست كردن در داخل بازو مي توانيد از سلامت آن مطمئن شويد).

دوران بارداري و عادات ماهيانه:

در ۳ ماهه نخست بارداري و چند روز پيش از قاعدگي به خاطر نوسانات هورموني آكنه تشديد ميگردد.
داروها: مصرف برخي داروها ميتواند ايجاد آكنه كند مانند استروئيدها و كورتيكواستروئيدها، تزريق و يا مصرف قرص تستوسترون، ليتيوم و دانازول.
 رژيم غذايي:

مصرف بيش از حد يد سبب تشديد آكنه ميگردد. يد در نمك، مارچوبه و غذاهاي دريايي وجود دارد.
مواد شيميايي: برخي مواد شيميايي ايجاد آكنه ميكنند مانند علف كشها، قير و قطران زغال سنگ، روغن پارافين، روغنهاي روان كننده و روغن هاي خوراكي حين آشپزي.
تحريكات پوستي: از اعمال فشار و ايجاد سايش در نواحي مستعد  زدن جوش خودداري كنيد. از قرار دادن طولاني مدت دستان بزير چانه خودداري كنيد.
 آب و هوا:

 آكنه در آب و هواي گرم و مرطوب تشديد ميگردد.همچنين پس از سوناي طولاني مدت.
 فصول سال:

شيوع آكنه در فصول پاييز و زمستان افزايش مي يابد.
 آلودگيها و محركهاي محيطي.
 اعمال فشار، تركاندن و كندن جوشها: عامل ايجاد جوشهاي جديد ميباشد.
**درمان جوش :

در درمان جوش نبايد خسته شويد. چون درمان جوش يك فرآيند مداوم و طولاني است. درمان جوش در حقيقت كنترل جوش زدن صورت و بدن شما مي باشد نه ريشه كن كردن آن. اگر با درمان جوش شما بهبود يافت درمان را قطع نكنيد بلكه با مشاوره با پزشك خود داروهاي مصرفي را تعديل دهيد. گاهي نياز است تا كنترل كامل جوش صورت بمدت شش ماه دارو مصرف كرد. در صورتي كه بعد از مصرف دو ماه از دارو جوش صورت شما بهبودي نيافت شما به داروهاي مصرفي مقاوم هستيد و بايد درمان تغيير يابد. بسته به نوع جوش و وضعيت جسماني و هورموني بدن دارو انتخاب مي شود. پس بدون مشاوره با پزشك خود اقدام به مصرف يا تغيير دارو نكنيد. در صورتي كه با مصرف دارو تغييري در وضعيت جسماني و يا پوست شما ايجاد شد پزشك خود را در جريان گذاريد.

 در مواردي كه كيست و ندول ايجاد شود گاهي نياز به تزريق دارو بداخل كيست و ندول است و گاهاْ كرايو نيز در درمان مورد استفاده قرار مي گيرد. جوشهاي سر سياه و سر سفيد اگر با مصرف كرم هاي لايه بردار تخليه نشوند نياز به تخليه آنها با وسايل خاصي است. پس از فشار دادن اين جوشها و هر نوع جوش جهت تخليه آن پرهيز كنيد چون باعث شدت التهاب و ايجاد جوشگاه ميگردد. از كندن جوشها اجتناب كنيد چون باعث لك و ايجاد جوشگاه ميگردد. در طول درمان گاهي نياز است كه از آنتي بيوتيك خوراكي از قبيل تتراسايكلين، اريترومايسين، دا***ي سايكلين و غيره … مصرف نماييد. اين داروها علاوه بر كاهش مقدار باكتري باعث كم شدن التهاب نيز ميگردند. اگر با مصرف طولاني آنتي بيوتيك دجار قارچ تناسلي شديد با اطلاع پزشك دارو را قطع و قارچ را درمان نماييد.

از عوارض جانبي داروها هراس نداشته باشيد و به پزشك خود اطمينان كنيد چون ترس از دارو باعث اختلال در روند درمان مي گردد. در صورت هر گونه تغييري در مزاج و وضعيت جسمي پزشك خود را مطلع نماييد. اگر داروئي غير از داروي درماني جوش مصرف مي كنيد به پزشك اطلاع دهيد. مصرف بعضي از داروها در زمان بارداري و شير دهي مضر هستند بنابراين در صورتي كه شما باردار هستيد يا به نوزادتان شير مي دهيد به اطلاع پزشك برسانيد.

 در مواقعي جوش به داروهاي رايج جواب ندهد و يا جوش بصورت كيست و ندول هاي بزرگ باشد با صلاحديد پزشك شايد نياز به مصرف داروي اكوتان (ايزوتره تينوئين) باشيد. اين دارو عوارض متعددي دارد كه الزاماْ در هر بيماري ديده نمي شود. بايد قبل از شروع و در طول درمان براي پيشگيري از عوارض اين دارو معاينات پزشكي و آزمايشات لازم انجام گيرد. در حين مصرف اين دارو و احتياطاْ تا يك سال بعد از قطع دارو بايد جلوگيري از حاملگي صورت گيرد. دوره درمان بايد كامل شود چون مي تواند باعث عود جوش گردد. توصيه هاي پزشك را در حين درمان جوش فراموش نكرده و دقيقاْ اجرا كنيد. هميشه در ذهن داشته باشيد كه جوش را نمي توان بطور كامل از بين برد ولي مي توان آن را كنترل نمود.

درمان جوشگاه هاي جوشروش هاي مختلفي براي از بين بردن جوشگاه ها استفاده ميشود ولي بايد در نظر داشته باشيد كه با هيچ روشي نتيجه صد در صد نيست. از جمله اين روش ها مي توان از ليزر، ميكرودرم ابرشن، لايه برداري با مواد اسيدي و كرم هاي لايه بردار، سابسيژن يا آزاد كردن جوشگاه هاي فرو رفته از زير، تزريق كلازن، هيالورونيك اسيد و چربي را نام برد. گاهي نياز است براي رسيدن به نتيجه مطلوب از چند روش استفاده نمود. همچنين مي توانيد از يخ براي كاهش التهاب و تورم جوشها استفاده كنيد. -چاي بنوشيد و سير مصرف كنيد. – خمير نشاسته يك لايه بردار ملايم ميباشد. خمير نشاسته را ميتوانيد با مخلوط نشاسته و آب بدست آوريد. – شما ميتوانيد براي خشك كردن جوش ها از خمير دندان (غير ژلي) استفاده كنيد. براي اينكاراندكي از خمير دندان را بروي جوشها قرار دهيد. -براي كاهش تورم و التهاب جوشها اندكي كرم هيدروكورتيزون بروي جوشها بماليد.

غذاهاي مفيد

تعداد كمي از متخصصان پوست عقيده دارند كه رژيم غذايي نمي تواند بر آكنه اثر بگذارد؛ اما متخصصين تغذيه زبده و داراي تجربه كافي و نيز پزشكان طب جايگزيني، در اين زمينه موفقيت هاي چشم گيري با رويكرد رژيم غذايي به دست آورده اند.

* به نظر مي رسد كه كمبود روي در رژيم غذايي، در التهاب و تورم پوست و تأخير در بهبود زخم و شرايط بروز آكنه نقش داشته باشد.

* جگر در برگيرنده مقادير بالاي ويتامين A است كه به كاهش جاي زخم كمك مي كند. هويج و سيب زميني شيرين حاوي بتاكاروتن است كه به ويتامين A تبديل مي شود. دريافت كافي بتاكاروتن براي آكنه مفيد است.

* غلات سبوس دار نيز حاوي كروم است كه به كاهش عفونت پوست كمك مي كند.

* تخم بزرك، كنجد، ذرت بو داده و آفتاب گردان محتوي اسيدهاي چرب ضروري مورد نياز براي بهبود پوست هستند. مي توان مواد فوق را با هم چرخ كرد و در يخچال نگه داري نمود و با ماست، ميوه ها، سوپ ها و غلات مصرف كرد.

همچنين توت ها، مركبات، فلفل و انبه منابع غني ويتامين C هستند كه براي سلامت سيستم ايمني و مقابله با عفونت هاي باكتريايي مورد نيازاند.
 * آواكادو و جوانه گندم محتوي ويتامين E است كه به ساختار پوست و سلامت آن كمك مي كند.

* سير، پياز و تخم مرغ حاوي سولفور است كه به رهايي از آكنه كمك مي كند.

* روغن پامچال محتوي گاما لينولئيك اسيد است كه به ايجاد پوست تازه كمك كرده و آن را نرم و قابل ارتجاع نگه مي دارد.

غذاهايي كه بايد از خوردن آنها پرهيز كرد:

* جلبك هاي دريايي كه حاوي مقادير بالاي يد است، در بعضي موارد باعث بدتر شدن آكنه مي شود.

* براي بيشتر نوجوانان، داشتن پوستي سالم و درخشان يك اولويت محسوب مي شود. شواهد علمي مبني بر اثر شكلات و شيريني هاي خامه اي بر روي پوست و ايجاد آكنه وجود ندارد.

* تحقيقات نشان داده است كه رژيم غذايي غني از چربي هاي ضروري كه بيشتر در مغزها، دانه ها و ماهي هاي روغني يافت مي شود، مي تواند در حفظ سلامت پوست نقش داشته باشد.

* عادات غذايي بد مي تواند در كيفيت پوست و مو تأثير بگذارد.

* بعضي از گياه شناسان توصيه مي كنند كه ماليدن مخلوط روغن درختچه چاي و برگهاي كلم و سيرتازه بر روي پوست مبتلا به آكنه مي تواند مفيد واقع شود.
 

+ نوشته شده در  جمعه 10 ارديبهشت1389ساعت 0:51  توسط سيد مهدي حسيني  |  نظر بدهيد

مقدمه

۳۴۲۱۲۳۵۳۴.jpg

 جوش چيست؟

جوش يا آكنه، طيف متنوعي از ضايعات پوستي است كه به صورت لكه‌هاي قرمزرنگ يا دانه‌هاي پُررنگ در پوست و يا دانه‌هاي زير پوست شديدتر و همراه با ضايعات چركي در تنه و اندام‌ها و صورت مشاهده مي‌شود.

*عوامل ايجاد كننده جوش كدامند؟

 ۱- چربي سطح پوست: پوست‌هاي چرب يكي از عوامل ايجاد آكنه يا جوش صورت مي‌باشند.
۲- گروهي از ميكروب‌هايي كه روي پوست زندگي مي‌كنند.

۳- التهابات ايجاد شده روي پوست (در بعضي مواقع)

۴- انسداد مجاري غددي زيرپوستي

*عوامل مؤثر يا مستعد كننده ايجاد آكنه كدامند؟

مهم‌ترين عامل، عوامل زمينه‌اي هستند و در كنار آن‌ها ي***ري عوامل ديگر وجود دارد مانند:

- افزايش چربي زير سطح پوست

- استفاده از كرم‌هاي آرايشي كه چربي زيادي دارند

- كار كردن در محيط‌هايي كه هواي آن محيط زياد گرم مي‌باشد؛ مانند افرادي كه بيشتر در آشپزخانه‌ها و محيط‌هاي گرم داخل كارخانه كار مي‌كنند

- مصرف بعضي از داروهاي قلبي

- استفاده از داروهاي كورتوني كه به صورت نادرست تجويز شود

- استفاده از استروئيدهاي آنابوليزان (داروهاي افزايش دهنده حجم عضلات) در آقايان ورزشكاران

*آكنه معمولاً در چه سني ديده مي‌شود و آيا ژنتيك در آن مؤثر است؟

معمولاً اين جوش‌ها در حوالي سن بلوغ و ميانسالي ديده مي‌شوند. ممكن است ي***ري از آن‌ها خود به خود بهبود يابند و نياز به درمان خاصي نداشته باشند. عوامل ژنتيكي به تنهايي علت مؤثري در ايجاد آكنه نمي‌باشند، ولي عوامل مختلف به نوعي زمينه ساز ايجاد عامل ژنتيك مي‌تواند باشد.

در ايجاد آكنه ۳ عامل سلولهاي مرده پوست، غدد چربي و باكتريهاي سطح پوست نقش كليدي خواهند داشت:

654768674324.jpg
۱- افزايش ترشح غدد چربي:

در دوران بلوغ ترشح هورمون تستوسترون(TESTOSTRONE) يا همان هورمون مردانه افزايش مي يابد. تستوسترون هم در بدن مردان و هم در بدن زنان موجود ميباشد اما ميزان آن در بدن مردان ۴ برابر زنان ميباشد. هنگامي كه ترشح تستوسترون افزايش مي يابد، تستوسترون توسط پوست بهدي هيدروتستوسترون مبدل گشته و سبب تحريك غدد چربي ميگردند. بنابراين حجم و ميزان ترشح غدد چربي افزايش مي يابد.
۲- عدم ريزش طبيعي سلولهاي مرده سطح پوست:

 برخي اوقات ريزش سلولهاي مرده پوست از حال طبيعي خارج ميگردد. ريزش نامناسب سبب ميگردد كه سلولهاي مرده پوست به يكديگر چسبيده و بروي هم انباشته گردند.
۳- افزايش سرعت تكثير سلولهاي پوست:

برخي اوقات سرعت تكثير سلولهاي پوست از حالت طبيعي خارج گشته و با سرعت بيشتري تكثير مي يابند (۵ برابر حالت طبيعي). همين امر سبب ميگردد تا سلولهاي پوستي بموقع ريزش نيابند.
۴-هنگامي كه سلولهاي مرده پوست بموقع نميريزند و يا سرعت تكثيرشان افزايش مي يابد، سبب انسداد روزنه هاي فوليكول ميگردند. بنابراين ترشحات مترشحه از غدد چربي نميتوانند مانند قبل بسهولت از كانال فوليكول جريان يافته و به سطح پوست بريزند. از طرفي هنگامي كه ترشحات غدد چربي از ميزان طبيعي خود افزايش مي يابد دو عامل فوق دست بدست هم داده و سبب احتباس و تجمع مواد چرب(SEBUM) در پشت محل انسداد ميگردند. تجمع ترشحات  چربي به همراه سلولهاي مرده پوست به زير روزنه هاي مسدود يك محيط ايده آل براي رشد و تكثير باكتريهاي بي هوازي پوست فراهم مي آورند. بنابراين جوش هاي موسوم به آكنه تجمع باكتريها، سلولهاي مرده پوست و چربي ميباشند. هرگاه محتويات جمع شده در اين كانالهاي مسدود به داخل پوست اطراف نفوذ كند يك واكنش التهابي روي ميدهد. تجزيه سبوم به اسيدهاي چرب و ترشح آنزيم توسط باكتريها نيزمسبب التهاب ميباشند. التهاب جوشها به علت هجوم گلبولهاي سفيد به سمت جوشها ميباشد كه براي از ميان بردن عامل متجاوز و از ميان بردن آنها صورت ميپذيرد.
نكته: همانطور كه هورمون تستوسترون ايجاد آكنه ميكند، استروژن يا همان هورمون زنانه در خشك كردن و كاهش ترشحات غدد چربي موثر بوده و ميتواند سبب درمان آكنه گردد.
در كدام نواحي بدن بيشتر آكنه ديده ميگردد؟
هر كجا كه مو وجود داشته باشد جوش هم ممكن است ايجاد گردد. اما در برخي نواحي بدن كه غدد چربي تراكم بيشتري داشته و ميزان ترشح چربي بيشتر ميباشد آكنه نيز بيشتر مشاهده ميگردد اين نواحي شامل: صورت، قفسه سينه، پشت، شانه ها و بخش فوقاني بازوها ميباشند.
نكته: يكي ديگر از عواملي كه ميتواند در ايجاد آكنه موثر باشد خود مو ميباشد. موهاي ضخيم و بزرگ مجراي عبور چربي را باز نگاه ميدارند اما موهاي ريز و ضعيف فاقد چنين خاصيتي ميباشند.
 
آكنه چيست؟

ضايعاتي كه در اثر بسته شدن مجاري غدد چربي در صورت، گردن، پشت، شانه ها و سينه بوجود مي آيند جوش يا به اصطلاح آكنه مي گويند. اين ضايعات بصورت جوش هاي سر سياه، سر سفيد، جوش چركي، كيست و ندول مي توانند بروز كنند. آكنه در اكثر نوجوانان ديده ميشود و مي تواند تا پايان جواني و حتي بالاي سي سال هم ديده شود. جوش معمولاْ بعد از چند سال بهبود مي يابد ولي نميتوان آن را به حال خود گذاشت چون با بهبود بعضي از جوشها، جوشگاه بوجود آمده تا پايان عمر باقي مي ماند و از نظر زيبائي مشكل ساز هستند. گرچه اين جوشگاه ها قابل ترميم هستند ولي مانند پوست صدمه نديده نمي شوند. در بعضي مواقع جوشگاه ها از نظر روحي فرد را آزار مي دهند. بنابراين عاقلانه اين است كه جوش را درمان نمود تا جوشگاه را؛ چون درمان راحت تر و سريعتر است و نتيجه كار هم رضايت بخش تر است.

5635748634.jpg

چگونگي بوجود آمدن جوش:

غدد سباسه يا چربي از بدو در هر دو جنس وجود دارد. در اوايل دوران بلوغ با ترشح هورمون مردانه يا آندروژن اين غدد شروع به بزرگ شدن و فعاليت خود كه توليد و ترشح چربي است، را آغاز مي كنند. غدد چربي در تمام سطوح پوستي بجز در كف پا و دست وجود دارد ولي بيشترين تراكم آنها در صورت، سينه، پشت و شانه ها است. غدد چربي ترشحات خود را بوسيله مجاري چربي كه در ارتباط با فوليكول مو است، به سطح پوست تخليه مي كند. افزايش ترشح چربي باعث صدمه به مجاري غدد ميگردد و سلول هاي جدار اين مجاري آسيب ديده و كنده مي شوند و اين سلول هاي صدمه ديده بهم پيوسته و توليد پلاك يا لخته مي كنند و مي توانند مجاري را مسدود نمايند. از طرفي در بعضي افراد پوسته ريزي پوست بعلت بعضي نقص ها در آنزيم هاي لازمه براي پوسته ريزي طبيعي، بطور كامل انجام نمي گيرد و پوسته هاي روي هم انباشته شده در منافذ مجاري چربي باعث بسته شدن اين مجاري مي شوند. با بسته شدن اين مجاري به هر وسيله، چربي در مجاري انباشته شده و باكتري هاي موجود در اين مجاري رشد زيادي كرده و اين چربي ها را تخمير ميكنند و مواد شيميائي توليد شده در اثر تخمير و ترشح بعضي فاكتورها از باكتري هاي موجود و همچنين انباشتگي چربي در مجاري باعث صدمه بيشتر به ديواره مجاري شده و آن را  بطور كامل از بين مي برند. با ورود چربي، سلول  هاي مرده ديواره، باكتري ها و مواد تخميري و آنزيمي به داخل پوست فرآيند التهاب فعال شده و سبب قرمزي و چركي شدن جوش ميگردد.

عوامل ايجاد كننده و تشديد كننده جوش

بهداشت فردي: گر چه آلودگي و كثيف بودن صورت و بدن علت ايجاد جوش نيستند ولي در تشديد جوش كمك مي كنند. شستن صورت روزي دوبار با صابون و يا شامپو در بهبودي جوش كمك مي كند. با آب گرم نبايد صورت را شست، چون گرما ترشح چربي را افزايش مي دهد و همچنين آب سرد نيز مي تواند منافذ مجاري را خشك تر كنند و به بسته شدن اين منافذ كمك نمايد. پس بهتر است با آب ولرم صورت را شست.

رژيم غذائي:

معمولاْ غذا باعث ايجاد جوش نميشود. گرچه غذاهاي چرب و شيرين در بعضي افراد جوشها را بدتر مي كنند ولي اين عمومي نيست و بقيه افراد نياز به رژيم غذائي ندارند. ترشح زيادي انسولين در خون و رسيدن آن به پوست در برخي افراد باعث ايجاد جوش مي شود. با خوردن غذاهاي شيرين و چرب ترشح انسولين افزايش مي يابد. پس فقط افرادي كه با خوردن چربي و شيريني دچار جوش مي شوند نياز است كه از خوردن اين غذاها پرهيز كنند. البته بايد توجه داشت كه عوامل ديگري نيز در ايجاد و تشديد جوش سهيم هستند. پس بايد موقعي قضاوت كرد كه اين غذاها باعث تشديد جوش مي شوند كه با هر بار مصرف آنها جوش بدتر شود. از جمله غذا و خوراكيهايي كه باعث اين علت ميشوند شامل: غذاهاي چرب، تنقلات، خرما، كشمش، محصولات دريايي ( ماهي و ميگو )، بعضي از ميوه جات ( موز ، كيوي ، خرمالو ) و غيـره. بهـترين راهكار پرهيز از مواد غذايي و خوراكيهايي است كه فرد اظهار ميكند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر ميشود.

نور خورشيد:

گرماي حاصل از نور خورشيد باعث تحريك ترشح چربي و از طرفي باعث خشك شدن منافذ مي شود. پس بهتر است از قرار گرفتن در تابش مستقيم آفتاب اجتناب كرد.

فراورده هاي آرايشي:

افرادي كه پوست چرب و داراي جوش هستند بايد از كرم پودر و مرطوب كننده و حتي ضد آفتاب هايي استفاده كنند كه فاقد چربي باشد. اين محصولات بايد غير آكنه زا و غير كومدون زا باشند. موااد آرايشي را بايد روزي دوبار از صورت خود با آب و يا شير پاكن هاي فاقد چربي و سازگار با پوست چرب پاك كنيد. كرم پودرهاي رنگي فاقد چربي مي توانند قرمزي پوست شما را از نظر مخفي كنند. در صورت لزوم از ماركي استفاده شود كه باعث التهاب پوستي نگردد (شما به آن حساسيت نداشته باشيد كه با تست كردن در داخل بازو مي توانيد از سلامت آن مطمئن شويد).

دوران بارداري و عادات ماهيانه:

در ۳ ماهه نخست بارداري و چند روز پيش از قاعدگي به خاطر نوسانات هورموني آكنه تشديد ميگردد.
داروها: مصرف برخي داروها ميتواند ايجاد آكنه كند مانند استروئيدها و كورتيكواستروئيدها، تزريق و يا مصرف قرص تستوسترون، ليتيوم و دانازول.
 رژيم غذايي:

مصرف بيش از حد يد سبب تشديد آكنه ميگردد. يد در نمك، مارچوبه و غذاهاي دريايي وجود دارد.
مواد شيميايي: برخي مواد شيميايي ايجاد آكنه ميكنند مانند علف كشها، قير و قطران زغال سنگ، روغن پارافين، روغنهاي روان كننده و روغن هاي خوراكي حين آشپزي.
تحريكات پوستي: از اعمال فشار و ايجاد سايش در نواحي مستعد  زدن جوش خودداري كنيد. از قرار دادن طولاني مدت دستان بزير چانه خودداري كنيد.
 آب و هوا:

 آكنه در آب و هواي گرم و مرطوب تشديد ميگردد.همچنين پس از سوناي طولاني مدت.
 فصول سال:

شيوع آكنه در فصول پاييز و زمستان افزايش مي يابد.
 آلودگيها و محركهاي محيطي.
 اعمال فشار، تركاندن و كندن جوشها: عامل ايجاد جوشهاي جديد ميباشد.
**درمان جوش :

در درمان جوش نبايد خسته شويد. چون درمان جوش يك فرآيند مداوم و طولاني است. درمان جوش در حقيقت كنترل جوش زدن صورت و بدن شما مي باشد نه ريشه كن كردن آن. اگر با درمان جوش شما بهبود يافت درمان را قطع نكنيد بلكه با مشاوره با پزشك خود داروهاي مصرفي را تعديل دهيد. گاهي نياز است تا كنترل كامل جوش صورت بمدت شش ماه دارو مصرف كرد. در صورتي كه بعد از مصرف دو ماه از دارو جوش صورت شما بهبودي نيافت شما به داروهاي مصرفي مقاوم هستيد و بايد درمان تغيير يابد. بسته به نوع جوش و وضعيت جسماني و هورموني بدن دارو انتخاب مي شود. پس بدون مشاوره با پزشك خود اقدام به مصرف يا تغيير دارو نكنيد. در صورتي كه با مصرف دارو تغييري در وضعيت جسماني و يا پوست شما ايجاد شد پزشك خود را در جريان گذاريد.

 در مواردي كه كيست و ندول ايجاد شود گاهي نياز به تزريق دارو بداخل كيست و ندول است و گاهاْ كرايو نيز در درمان مورد استفاده قرار مي گيرد. جوشهاي سر سياه و سر سفيد اگر با مصرف كرم هاي لايه بردار تخليه نشوند نياز به تخليه آنها با وسايل خاصي است. پس از فشار دادن اين جوشها و هر نوع جوش جهت تخليه آن پرهيز كنيد چون باعث شدت التهاب و ايجاد جوشگاه ميگردد. از كندن جوشها اجتناب كنيد چون باعث لك و ايجاد جوشگاه ميگردد. در طول درمان گاهي نياز است كه از آنتي بيوتيك خوراكي از قبيل تتراسايكلين، اريترومايسين، دا***ي سايكلين و غيره … مصرف نماييد. اين داروها علاوه بر كاهش مقدار باكتري باعث كم شدن التهاب نيز ميگردند. اگر با مصرف طولاني آنتي بيوتيك دجار قارچ تناسلي شديد با اطلاع پزشك دارو را قطع و قارچ را درمان نماييد.

از عوارض جانبي داروها هراس نداشته باشيد و به پزشك خود اطمينان كنيد چون ترس از دارو باعث اختلال در روند درمان مي گردد. در صورت هر گونه تغييري در مزاج و وضعيت جسمي پزشك خود را مطلع نماييد. اگر داروئي غير از داروي درماني جوش مصرف مي كنيد به پزشك اطلاع دهيد. مصرف بعضي از داروها در زمان بارداري و شير دهي مضر هستند بنابراين در صورتي كه شما باردار هستيد يا به نوزادتان شير مي دهيد به اطلاع پزشك برسانيد.

 در مواقعي جوش به داروهاي رايج جواب ندهد و يا جوش بصورت كيست و ندول هاي بزرگ باشد با صلاحديد پزشك شايد نياز به مصرف داروي اكوتان (ايزوتره تينوئين) باشيد. اين دارو عوارض متعددي دارد كه الزاماْ در هر بيماري ديده نمي شود. بايد قبل از شروع و در طول درمان براي پيشگيري از عوارض اين دارو معاينات پزشكي و آزمايشات لازم انجام گيرد. در حين مصرف اين دارو و احتياطاْ تا يك سال بعد از قطع دارو بايد جلوگيري از حاملگي صورت گيرد. دوره درمان بايد كامل شود چون مي تواند باعث عود جوش گردد. توصيه هاي پزشك را در حين درمان جوش فراموش نكرده و دقيقاْ اجرا كنيد. هميشه در ذهن داشته باشيد كه جوش را نمي توان بطور كامل از بين برد ولي مي توان آن را كنترل نمود.

درمان جوشگاه هاي جوشروش هاي مختلفي براي از بين بردن جوشگاه ها استفاده ميشود ولي بايد در نظر داشته باشيد كه با هيچ روشي نتيجه صد در صد نيست. از جمله اين روش ها مي توان از ليزر، ميكرودرم ابرشن، لايه برداري با مواد اسيدي و كرم هاي لايه بردار، سابسيژن يا آزاد كردن جوشگاه هاي فرو رفته از زير، تزريق كلازن، هيالورونيك اسيد و چربي را نام برد. گاهي نياز است براي رسيدن به نتيجه مطلوب از چند روش استفاده نمود. همچنين مي توانيد از يخ براي كاهش التهاب و تورم جوشها استفاده كنيد. -چاي بنوشيد و سير مصرف كنيد. – خمير نشاسته يك لايه بردار ملايم ميباشد. خمير نشاسته را ميتوانيد با مخلوط نشاسته و آب بدست آوريد. – شما ميتوانيد براي خشك كردن جوش ها از خمير دندان (غير ژلي) استفاده كنيد. براي اينكاراندكي از خمير دندان را بروي جوشها قرار دهيد. -براي كاهش تورم و التهاب جوشها اندكي كرم هيدروكورتيزون بروي جوشها بماليد.

غذاهاي مفيد

تعداد كمي از متخصصان پوست عقيده دارند كه رژيم غذايي نمي تواند بر آكنه اثر بگذارد؛ اما متخصصين تغذيه زبده و داراي تجربه كافي و نيز پزشكان طب جايگزيني، در اين زمينه موفقيت هاي چشم گيري با رويكرد رژيم غذايي به دست آورده اند.

* به نظر مي رسد كه كمبود روي در رژيم غذايي، در التهاب و تورم پوست و تأخير در بهبود زخم و شرايط بروز آكنه نقش داشته باشد.

* جگر در برگيرنده مقادير بالاي ويتامين A است كه به كاهش جاي زخم كمك مي كند. هويج و سيب زميني شيرين حاوي بتاكاروتن است كه به ويتامين A تبديل مي شود. دريافت كافي بتاكاروتن براي آكنه مفيد است.

* غلات سبوس دار نيز حاوي كروم است كه به كاهش عفونت پوست كمك مي كند.

* تخم بزرك، كنجد، ذرت بو داده و آفتاب گردان محتوي اسيدهاي چرب ضروري مورد نياز براي بهبود پوست هستند. مي توان مواد فوق را با هم چرخ كرد و در يخچال نگه داري نمود و با ماست، ميوه ها، سوپ ها و غلات مصرف كرد.

همچنين توت ها، مركبات، فلفل و انبه منابع غني ويتامين C هستند كه براي سلامت سيستم ايمني و مقابله با عفونت هاي باكتريايي مورد نيازاند.
 * آواكادو و جوانه گندم محتوي ويتامين E است كه به ساختار پوست و سلامت آن كمك مي كند.

* سير، پياز و تخم مرغ حاوي سولفور است كه به رهايي از آكنه كمك مي كند.

* روغن پامچال محتوي گاما لينولئيك اسيد است كه به ايجاد پوست تازه كمك كرده و آن را نرم و قابل ارتجاع نگه مي دارد.

غذاهايي كه بايد از خوردن آنها پرهيز كرد:

* جلبك هاي دريايي كه حاوي مقادير بالاي يد است، در بعضي موارد باعث بدتر شدن آكنه مي شود.

* براي بيشتر نوجوانان، داشتن پوستي سالم و درخشان يك اولويت محسوب مي شود. شواهد علمي مبني بر اثر شكلات و شيريني هاي خامه اي بر روي پوست و ايجاد آكنه وجود ندارد.

* تحقيقات نشان داده است كه رژيم غذايي غني از چربي هاي ضروري كه بيشتر در مغزها، دانه ها و ماهي هاي روغني يافت مي شود، مي تواند در حفظ سلامت پوست نقش داشته باشد.

* عادات غذايي بد مي تواند در كيفيت پوست و مو تأثير بگذارد.

* بعضي از گياه شناسان توصيه مي كنند كه ماليدن مخلوط روغن درختچه چاي و برگهاي كلم و سيرتازه بر روي پوست مبتلا به آكنه مي تواند مفيد واقع شودادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰ ارديبهشت ۱۳۸۹ توسط سيد مهدي | نظرات (0)
[ ۱ ]